4447847
 
  |  
Bizi Takip Edin :
|   

Dünyaca Ünlü Müzeler

Dünyanın dört bir yanında bulunan arkeoloji ve sanat müzeleri her yıl milyonların ziyaretine uğruyor. Öyle ki yüz binler sadece buraları görmek için bile binlerce mil kat edip her yıl buraya akın ediyor.

Dünyanın dört bir yanında bulunan arkeoloji ve sanat müzeleri her yıl milyonların ziyaretine uğruyor. Öyle ki yüz binler sadece buraları görmek için bile binlerce mil kat edip her yıl buraya akın ediyor.

Bilbao Guggenheim
İspanya’nın Bilbao şehrinde bulunan ve tasarımı Frank Gehry tarafından yapılan Guggenheim Müzesi kavisli, titanyum ile kaplanmış olağanüstü modern bir sanat müzesidir ve belki de 1990’ların en meşhur binasıdır. Zarif, duygulara hitap eden ve Bilbao limanları boyunca yaygın olarak kullanılan gemileri çağrıştıran kıvrımlar bir balığın pullarını ve güneş ışığı altındaki parıltılı görüntüleri andıran dört köşe kesitli titanyum çubuklar ile kaplıdır. İspanyol ve diğer uluslararası sanatçılar tarafından yaratılmış eserlerin daimi ve kısa süreli sergilerine de müzede yer verilmektedir.

MOMA
New York Şehrinde Manhattan’ın şehir merkezinde bulunan Modern Sanat Müzesi (MoMA) sıklıkla dünyadaki modern sanatın en etkileyici müzesi olarak belirtilmektedir. Bu müze muhtemelen Monet’in Water Lilies, Picasso’nun Les Demoiselles d’Avignon ve Van Gogh’un Starry Night eserleri de dahil olmak üzere dünya çapındaki sanat eserlerinin en iyi koleksiyonunu içinde barındırıyor. Sanat eserlerine ek olarak, MoMA’nın esas cezp edici özelliklerinden biri kendisini inşa etmiş olmasıdır. Cam yürüyüş yoluna ait labirent sanat eserlerinin pek çok açıdan izlenebilmesine olanak sağlamaktadır. 2004 yılında Yoshio Taniguchi tarafından verilen 425 milyon dolarlık bir katkı payı sayesinde müzenin sergi alanı yaklaşık %50 oranında artmıştır.

Hermitage Müzesi
1764 yılında Büyük Catherine tarafından kurulan Rusya, Saint Petersburg’daki Hermitage Müzesi yer küre üzerindeki 3 milyondan fazla eseri kapsayan koleksiyonunun ilgi çekici gösterimleri ile birlikte heybetli bir sanat ve kültür müzesi haline gelmiştir. Popüler bir turist atraksiyonu olan Hermitage Müzesi gerçektende Rembrandt, Da Vinci, Michealangelo, Reubens ve diğer önemli sanatçılar tarafından yaratılmış paha biçilemez gösterişli dekorunun görüntüsü ile dünyanın en güzel müzelerinden biridir. Koleksiyonlar Rus imparatorlarının eski ikameti olan Kış Sarayı da dâhil olmak üzere 6 tane tarihi binayı önemli ölçüde işgal eder.

Uffizi Galerisi
Uffizi Galerisi İtalya, Floransa’da bulunan Uffizi Galerisi dünyadaki en eski ve en bilinen sanat müzelerinden birisidir. Bu müze 16. yüzyılda Floransalı hâkimlerin kullanımı için ofis olarak inşa edilmiş olan Palazzo delgi Uffizi içerisinde bulunmaktadır. Sandro Boticelli tarafından yapılmış Venüs’ün Doğuşu da dahil olmak üzere Rönesans dönemine ait boyamaların ve klasik dönemden kalma heykellerin koleksiyonları muhteşemdir. Bu müzenin önünde kapılar açılmadan önce bile sıklıkla uzun kuyruklar oluşur.

British Museum
1753 yılında kurulmuş olan Londra’daki İngiliz Müzesi insanlığın tarihini ve kültürünü ortaya koyan bir müzedir. İçerisinde 7 milyondan fazla obje barındıran bu müzenin koleksiyonlarının diğer müzelerde bulunan koleksiyonlara kıyasla dünyadaki en büyük ve en kapsamlı koleksiyon olduğunu ve tüm kıtalardan esinlenildiğini, başlangıcından bugüne kadarki insanlık tarihini hikâyesinin resimlerle ve belgelerle ortaya konulduğunu söylemek mümkündür. Bu müzedeki objeler anlaşılması zor yazıların anahtarı olan Rozet Taşını ve Mısır dışındaki en büyük mumya koleksiyonunu içerir. Ayrıca bu müze Londra’nın en uğrak mekânlarından birisidir.

The Metropolitan Museum of Art
Ayrıca Met olarak bilinen The Metropolitan Museum of Art New York’ta bulunan Merkez Park’ın doğu tarafında bulunan bir sanat müzesidir. Bu heybetli gotik bina esasen 1872 yılında açıldı ve zaman içerisinde birçok kez genişletildi. Kelimenin tam anlamıyla binanın iki katında bulunan ve insanlık tarihi boyunca tüm dünyada ortaya konmuş 2 milyondan fazla sanat çalışmasını içinde barındıran ve fiilen hala varlığını devam ettiren tüm sanat dallarının çalışmalarını kapsayan yüzlerce odayı elinde tutar. Müzenin daimi sergilerine ek olarak, Met yıl boyunca gösterilen geniş ziyaretleri organize eder ve ziyaretçilere ev sahipliği yapar.

Vatikan Müzeleri
6. yüzyılda II. Pope Julius tarafından kurulan ve bugün hala Roma’daki Vatikan Şehri içerisinde bulunan Vatikan Müzeleri dünyadaki en iyi müzeleridir. Bu müzeler döner merdivenli yapısı, Raphael Odaları ve zarif Sistine Chapel dekorasyonu itibariyle dünyadaki en ünlü müzelerdir. Michelangelo 1508 ila 1512 yılları arasında II. Pope Julius’un himayesi altında tapınağın tavanını boyamıştır. Bugün hala özellikle Kıyamet Günü geldiğinde bu tavanın Michelangelo adına boyama alanında ki en parlak başarı olacağına inanılır

Mısır Müzesi
Antik Mısır eski yapıtlarından en az 120.000 tanesine ev sahipliği yapan ve bugün hala Kahire’de bulunan Mısır Müzesi dünyadaki en iyi müzelerden biridir. Zemin katı ve birinci kat olmak üzere müzede esas olarak iki kat vardır. Zemin katta eski dönem Mısırlılar tarafından kullanılan demir paraların ve papirüsün geniş kapsamlı bir koleksiyonu mevcuttur. Birinci katta ise son iki Antik Mısır hanedanından kalma tarihi eserler ve ayrıca Krallar Vadisinden alınmış olan çok sayıda eser bulunmaktadır. Bu müzedeki en önemli bölümlerde ise Tutankhamun’un Mezarına ait ve faranoik dönemlerden kalma 27 tane kraliyet mumyası içeren Kraliyet Mumya Odasının objeleri yer alır.

Louvre
Paris’te bulunan Louvre Müzesi dünyanın en geniş ve en fazla ziyaret edilen müzelerinden biridir. 1973 yılında açılan bu müze eski bir kraliyet sarayı olan Louvre Sarayında bulunmaktadır. Louvre Sarayının ana avlusundaki ünlü cam piramit 1989 yılında müzeye eklenmiş olup müzenin esas girişi olarak hizmet vermektedir. Bu müzenin sergileri antik Mısır, klasik Yunan ve Roma, ortaçağ Avrupa’sı ve Napolyon Fransa’sı gibi çeşitli çıkış noktalarından gelmektedir. Louvre müzesinin en meşhur sergisi ise tabii ki Leonardo da Vinci’ye ait olan Mona Lisa eseridir.

vip.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Vip Turizm'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Keyifli bir tatil için yurtiçi ve yurtdışı turların yanı sıra otel seçenekleride yer almaktadır.

Hakkımızda | Satış Noktalarımız | Vize | Kütahya Sözleşmesi | Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları | Misafir İlişkileri | Şikayet Formu | İletişim