Venice Simplon Orient Express rüyası

Sosyal Medya'da Paylaş
,

SADECE YOLDA OLMAK…

Martı Zeyrek

 

Hızlı akıp giden dünyada, hiçbir şeyi kaçırmama endişesiyle parmağınız akıllı telefonunuzda… İlgi alanlarınıza göre düzenlenen resimler, bilgiler, öneriler… Mobil uygulamalar, galeriler, anlık iletiler… Sanki dünya, kimin söylediğini hatırlamadığınız özlü sözler, nerede ve ne için yapıldığı belli olmayan güzel tasarımlar, fotoğraflar, kokusu olmayan bir çiçek, rüzgârın esmediği bir gökyüzü, tadına bakılmamış yemeklerle dolu bir masa, bir fikir kırıntısından ibaret. Aklınız bu bilgileri ve görüntüleri süzüyor olabilir, belki günlük hayatınızda faydalanabileceğimiz bazı çağrışımlar yakalayabilirsiniz… Ancak bu döngünün içinde sanallıktan çıkıp gerçekliğe kavuşabiliyor musunuz? Belki de kişinin iç ritmini duyması, kendi şarkısıyla sınırlarını yeniden belirlemesi, dünyayla gerçekten bir olması için, önce gerçeklikten tamamen çıkıp bir rüyaya dalması gerekiyor.

Size önereceğimiz bir yol rüyası… Yolun sonunda bir yere varılacak ancak vardığınız yerden çok gittiğiniz yol sizde izini bırakacak. Sadece kişiye özel olan ve hiçbir tanığın olmadığı gece rüyaları, gündüz düşlerine de kavuşarak gerçeği ve ötesini yeniden yakalayabileceğiniz bir yolculukta size eşlik edecek.

Venice Simplon-Orient-Express’le seyahatten söz ediyoruz. Bir kompartımanın penceresinden dünyanın akıp gitmesini izlemek… Yoğun programların neden olduğu turistik yorgunluktan arınmış 20’li yıllarda bir zaman yolculuğu… Tren ilerledikçe, sadece rayların geçtiği güzelliklere bakacağınız rotada, tortulu düşünceleriniz geride kalacak, anlamını yitirmiş sözcükler hayat kitabında yerlerini bulmaya başlayacak, doğa yeniden kokusuna, duygular sahiplerine kavuşacak. Çoğu inanışta yer alan ve kendi kültürümüzde “gönül gözü” olarak tanımlanan iç duyunuz açılacak.

  

“Rayların üzerindeki saray” olarak anılan bu efsane trende yolculuk yaparken, sadece kendinize ve doğaya dönmek değil, dünyadan kimlerin gelip geçtiğini, dönüm noktalarını, önemli olayları da hatırlama ve hissetme imkanına sahip olacaksınız.

Ayrıca seyahat kapsamında, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve İtalya’da trenden inerek doğal güzellikleriyle ünlü Sinaia’da dağ lokantasında ve Tuna Nehri üzerinde bir gemide öğle yemeği; Bükreş, Viyana ve Venedik gezileri de mevcut. Fransız şeflerin hazırladığı lezzetli menüleri, hoş geldiniz ikramı, özel geceleri ile keyfi garanti eden bu yolculuk lüksün gerçek tanımını kavramanızı sağlayacak. Raylara tutunup giden tren gibi, dengenizi bulacağınız bu deneyiminizde, doğrudan uçakla yapacağınız bir seyahatten çok daha fazlasını hissedeceksiniz. Seyahatinizi, bu güzellikleri paylaşmak istediğiniz kişiye hediye ederek, bir yıldönümü ve özel bir gün kutlamasını da unutulmayacak bir sürprize dönüştürebilirsiniz.

Yolculuğunuza biraz gizem ve heyecan katmak isterseniz, gitmeden önce izlemenizi öneririz:

Şark Ekspresi’nde cinayet (Murder on the Orient Express - 1974)

Agatha Cristhie’nin aynı adlı eserinden uyarlanan Sidney Lumet imzalı film Ingrid Bergman’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

Kitabın kendisini henüz okumadıysanız, belki yolculuğunuz için iyi bir öneri olabilir.

Küçük bir not: Agatha Christie, bu romanı 1933 yılında İstanbul'da, Pera Palas Otel'de yazmıştır.

 

Bir diğer kitap önerimiz ise Edmond About’un bu yolculuk sırasında, İstanbul izlenimlerini de aktardığı “De Pontoise à Stamboul” adlı kitabı. 

 

Trenle ilgili ilginç bilgiler:

 

  • Vagon Lits şirketi tarafından yataklı vagonları geliştirilmesiyle yolcu taşımacılığının altın çağını başlatan Orient Express, 5 Haziran 1883 günü Paris-İstanbul parkuru üzerinden başladı.
  • İtilaf Devletleri ile Almanya arasındaki I. Dünya Savaşı’nı sona erdiren anlaşma, Paris yakınlarında Şark Ekspresi’nin 2419 numaralı vagonunda imzalandı. Daha sonra bu vagon tarihi öneminden dolayı Fransızlar tarafından müzeye kondu. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya, Fransa'yı işgal edince Hitler, Almanların I. Dünya Savaşı’nda teslim anlaşmasını imzaladığı tarihi vagonda bu defa Fransızların teslim anlaşmasını imzalamasını istedi. Şark Ekspresi’nin 2419 numaralı vagonu müzeden çıkarıldı. Bu tarihi vagonda bu defa Fransa'nın teslim anlaşması imzalandı. 1945 yılında Almanya'nın teslim olmasından kısa bir süre önce, bu vagon bir SS Birliği tarafından imha edildi. Böylece Almanya ikinci defa bu tarihi vagonda anlaşma imzalama ihtimalinden kurtuldu.

Programımıza şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.vip.com.tr/venedik-simplon-orient-ekspres-ile-istanbuldan-venedike-bir-agatha-christie-klasigi-01-eylul-2017

 

Transsibirya Ekspresi ile Efsane Yolculuk 20 Temmuz

Türk Hava Yolları

20.07.2018 - 03.08.2018

Transsibirya Ekspresi ile Efsane Yolculuk 30 Temmuz

Türk Hava Yolları

30.07.2018 - 13.08.2018